Co to jest alkoholizm i jak się objawia?

Zaburzenie związane z alkoholem to wzorzec używania alkoholu, który obejmuje problemy z kontrolowaniem picia, zaabsorbowanie alkoholem lub kontynuowanie spożywania alkoholu, nawet jeśli powoduje problemy. Zaburzenie to wiąże się również z koniecznością picia większej ilości alkoholu w celu uzyskania tego samego efektu lub wystąpienia objawów odstawienia, gdy trunki zostaną gwałtownie odstawione. Zaburzenie związane z używaniem alkoholu obejmuje poziom picia, który jest nazywany alkoholizmem

Jeśli Twój wzorzec picia powoduje powtarzający się stres i problemy z funkcjonowaniem w codziennym życiu, prawdopodobnie cierpisz na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Nawet łagodne zaburzenie może nasilać się i prowadzić do poważnych problemów, dlatego ważne jest wczesne leczenie alkoholizmu.

Jak poznać, że jest się alkoholikiem? Objawy alkoholizmu

Alkoholizm jest określany różnymi terminami, w tym nadużywaniem alkoholu i uzależnieniem od alkoholu. Dziś ogólnie nazywa się to zaburzeniem używania alkoholu. Występuje, gdy alkohol jest spożywany w takich ilościach, że ciało staje się od niego uzależnione a trunek staje się najważniejszą rzeczą w życiu. Osoby cierpiące na nadużywanie alkoholu będą nadal pić, nawet jeśli ma to negatywne konsekwencje, takie jak utrata pracy lub zniszczenie relacji z ludźmi, których kochają.

Dostrzeżenie oznak uzależnienia od alkoholu może być trudne. Osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu mogą ukrywać swoje picie i złościć się, gdy problem jest im sugerowany. Lekarze oceniają, czy ktoś jest uzależniony od alkoholu, szukając oznak, które pokazują, że pacjent nie potrafi regulować swojego picia i że ma silną wewnętrzną skłonność do używania alkoholu. Konkretne objawy alkoholizmu, to:

 • Upośledzona kontrola nad używaniem alkoholu – może to oznaczać brak zdolności do kontrolowania długości sesji picia, ilości spożywanego alkoholu, częstotliwości picia, niemożności zaprzestania lub picia w nieodpowiednich okazjach/ miejscach.
 • Nadawanie coraz większego priorytetu alkoholowi – osoba uzależniona stawia alkohol na pierwszym miejscu, jest on nad innymi codziennymi czynnościami i obowiązkami. Picie jest dla osoby chorej ważniejsze niż dbanie o zdrowie i relacje.
 • Niepożądane fizyczne lub psychiczne skutki picia – alkoholicy wykazują oznaki zwiększonej tolerancji na alkohol (muszą pić więcej w celu uzyskania tego samego efektu), doświadczają objawów odstawienia lub spożywają alkohol w celu zapobiegania lub łagodzenia tych objawów.

Lekarz może zdiagnozować uzależnienie od alkoholu, gdy zobaczy dwa lub więcej z powyższych objawów na podstawie ciągłego wzorca używania alkoholu. Zwykle opiera się to na zachowaniu w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub dłużej, ale uzależnienie od alkoholu można zdiagnozować na podstawie ciągłego codziennego (lub prawie codziennego) spożywania alkoholu przez okres co najmniej trzech miesięcy. 

Jeśli uważasz, że pijesz za dużo lub zaczynasz mieć szkodliwy wpływ na Twoje życie, umów się na wizytę

Jakie są cechy alkoholika?

Czasami znaki ostrzegawcze nadużywania alkoholu są bardzo widoczne. Innym razem mogą być trudne do zidentyfikowania. Gdy uzależnienie od alkoholu zostanie wykryte we wczesnym stadium, szansa na pomyślne wyzdrowienie znacznie wzrasta.

Typowe cechy alkoholika to:

 • brak możliwości kontrolowania spożycia alkoholu,
 • ciągłe pragnienie alkoholu,
 • stawianie alkoholu ponad osobiste obowiązki,
 • wydawanie znacznych sum pieniędzy na alkohol,
 • zachowanie się inaczej po wypiciu,
 • rezygnacja lub ograniczenie aktywności towarzyskich i zawodowych oraz hobby w celu spożywania alkoholu,
 • picie w samotności,
 • zaniedbywanie higieny osobistej,
 • zaczerwienienie twarzy, zwłaszcza nosa i policzków,
 • żółty odcień skóry,
 • powtarzające się infekcje i owrzodzenia skóry,
 • sucha skóra oraz łamliwe włosy i paznokcie (spowodowane odwadniającym działaniem alkoholu, które może powodować częstsze starzenie się i zmarszczki),
 • zapach alkoholu w oddechu, który może utrzymywać się godzinami po intensywnym piciu,
 • zaprzeczanie istnieniu problemu z piciem,
 • picie zaraz po przebudzeniu.

 

Jeśli czujesz, że spożywanie alkoholu odbija się na Twoim życiu, ważne jest, aby znaleźć dobre leczenie alkoholizmu, które pomoże Ci pozbyć się uzależnienia od alkoholu. Specjalista będzie w stanie zaoferować profesjonalną pomoc medyczną. Im szybciej sięgniesz po pomoc w przypadku alkoholizmu, tym szybciej wrócisz na ścieżkę zdrowego, satysfakcjonującego życia.

Przeczytaj artykuł – jak przestać pić alkohol?

Źródła

 1. https://www.drinkaware.co.uk/facts/health-effects-of-alcohol/mental-health/alcoholism
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-use-disorder/symptoms-causes/syc-20369243
 3. https://www.healthline.com/health/alcoholism/basics#symptoms
 4. https://www.verywellmind.com/signs-and-symptoms-of-alcoholism-66520